Ekonomi

Ekonomide yeni yol haritası! Şimşek hazırlıklara başladı, güncelleniyor…

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanlığına atanmasının ardından hızla çalışmaya başlayan ekonomi bürokrasisi, 3 Yıllık Orta Vadeli Programın (OVP) güncellenmesi için hazırlıklara başladı.

Türkiye Ekonomi Modeli’ne dayalı olarak Eylül 2022’de yayınlanan ve 2025 yılına kadar olan dönemi kapsayan OVP’de yer alan tüm hedefler baştan güncellenecektir. Yeni dönemin OVP’sinde ‘Makroekonomik Hedefler ve Politikalar’ Başlık altında büyüme, istihdam, enflasyon, cari açık, finansal istikrar ve kamu maliyesi için alınacak yeni tedbirlere yer verilecek. Üç yıllık bir yol haritası olan Orta Vadeli Program’da önümüzdeki sürece ilişkin yapısal reformların yanı sıra bu reformların uygulanacağı takvim de yer alacak.

Şimşek, göreve geldikten sonra Türkiye ekonomisinde. “Rasyonel zemine dönmekten başka çaresi yok” vurgulamıştı. Bu doğrultuda hazırlanan yeni OVP’de mali disiplinin sağlanması ve fiyat istikrarının sağlanmasının temel amaç olacağı, şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkelerinin tahta çıkmadan uygulanacağı ifade edilecek. Enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi için OVP’ye 1,5-2 yıllık bir mühlet eklenmesi de bekleniyor.

SÖZLER TAKVİMLE BAĞLANTILI OLACAK

Ekonomi bürokrasisi de 12. Kalkınma Planı’na hazırlanıyor. AK Parti’nin seçim öncesi kamuoyuna açıkladığı seçim beyannamesinde yer alan sözler dikkate alınarak OVP ve Kalkınma Planı hazırlıkları sürüyor.

Buna göre seçim öncesi verilen sözlerin eylem planları içeren bir takvime bağlanması bekleniyor. Seçim beyannamesinde verilen tüm sözler, hükümetin beş yıllık yol haritasını oluşturacak.

BANKACILARLA CUMA GÜNÜ ZİRVESİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide yeni yol haritası üzerinde çalışmalarını sürdürürken, bugün yapılacak kabine toplantısında ekonomiye ilişkin değerli bir brifing verecek.

Edinilen bilgiye göre, Bakan Şimşek ‘Türkiye’de ekonomik görünüm’başlıklı 40 dakikalık bir sunum hazırladı.

Şimşek, kabine üyelerine ekonomideki tüm gelişmeleri ve mevcut durumu kapsamlı bir şekilde anlatacak. Şimşek’in yeni yol haritasıyla ilgili de önerilerde bulunacağı belirtildi.

Öte yandan Şimşek, cuma günü bankaların üst düzey yöneticileriyle bir araya gelecek. Şimşek’in bu toplantıda bankacıları dinleyip tekliflerini alacağı belirtildi.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu