Haber

İsrail Konsolosluğu önünde biber gazı sıkılan İmam Halil Konakçı, yeni açıklamalarıyla gündem oldu.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları karşısında devletin emri halinde Gazze’ye gideceğini açıklayan İmam Halil Konakçı’ya, İsrail Konsolosluğu önünde düzenlenen protesto sırasında biber gazı sıkıldı. O görüntülerin ‘alay konusu’ olduğunu belirten Konakçı, o anları anlatarak tepki gösterdi.

İsrail’in Gazze’deki Baptist Hastanesi’ne düzenlediği “insanlık dışı” saldırıda yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Yansımalarını göstermek isteyen bazı vatandaşlar ise İsrail Konsolosluğu’na giderek protesto gösterisine başladı.

Polisin müdahale ettiği protestolarda sık sık açıklamalarıyla manşetlere çıkan İmam Halil Konakçı, kullanılan biber gazından büyük ölçüde etkilendi.

“Devletimiz emrederse önce ben ve benim gibi Kudüs davasına sahip Müslümanlar Gazze’ye gider” diyen Konakçı’nın saldırı görüntüleri kısa sürede sosyal medyada ses getirdi.

Daha sonra sosyal medya hesabından yazılı açıklama yapma ihtiyacı hisseden Halil Konakçı, şu açıklamalarda bulundu:

‘Lanetli İsrail’in hastane katliamını haykırmak, millete, devlete başkaldırmak için Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıktık. Belki bu son olmayacak ve devamı gelecek. Ancak aramıza karışan, polise taş atan provokatörlere karşı çok dikkatli olmalıyız. Polis bu provokatörlere karşı gaz kullanmak zorunda kalınca oradaki herkes gazdan etkilendi. Neredeyse gazdan bayılacaktım. “Bu provokatörlerin haklı çığlığımızı gölgelemesine izin vermeyelim.”

Gaz nedeniyle rahatsızlanmasının ardından uzun süre konuşulan İmam Halil Konakçı, “alay konusu olduğu” yönünde yeni açıklamalarda bulundu.

‘Konsolosluğu yıkacaktı’ Orada yaşayan Müslümanlar da var. Bu kadar saçma bir protesto olabilir mi? taşlamak ne demek? Polis ayrıca tedbir amaçlı havaya gaz bombası da attı. Ben de en ön sırada olduğum için çok etkilendim. Alerjik bir durumum var. Polise yardım etmeye çalıştım.

Kalabalığın ön tarafında sarhoş mu, uyuşturucu mu kullandığını bilmediğimiz insanlarla karşılaştık. Onu bana saldırırken yakaladık. Polise destek verdiğimiz için bir kadın bize saldırıyor. İşin içinde bir provokatör vardı. ‘Biz Müslüman bir toplum olarak polise taş atma terörüne girişemeyiz.’

Tepkisini “Neyle dalga geçiyorlar? Ne küçük zihniyetler, kişiliksizlikler” sözleriyle dile getiren Konakçı’nın sözleri bir kez daha tartışma konusu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu