Yaşam

Kingfisher Dizisinin İzleyicisi ve Senaristi, Kızılcık Şerbetinin Yayından Kaldırılmasına Tepki Verdi!

Ekranların başarılı yapımlarından biri olan Kızılcık Şerbeti son günlerde gündemde. Cuma akşamları yeni bölümüyle ekrana gelen dizi dün akşam ani bir kararla yayından kaldırıldı. Bu karara Yalı Çapkını dizisinde Seyran karakterine hayat veren Afra Saraçoğlu ve dizinin senaristi Burcu Alptekin tepki gösterdi.

Kaynak:https://www.birsenaltuntas.com/dizi/y…

Show TV’nin Altın Sinema imzalı başarılı dizisi Kızılcık Şerbeti kısa sürede büyük bir izleyici kitlesi kazandı.

Her bölümüyle seyirciyi ekrana kilitleyen dizi, son günlerde RTÜK cezalarıyla gündemde.

Dizinin geçmiş bölümlerinde Nursema karakteri, zorla evlendirildiği İbrahim tarafından camdan atılarak ağır yaralanmıştır. Bu sahnenin ardından RTÜK, dizi hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan soruşturmanın ardından dizideki bayana şiddet sahneleri nedeniyle 5 kez para cezası ve uzaklaştırma cezası verildiği açıklandı.

Bu karara çok sayıda kişi tepki gösterirken, kanalın avukatları da itirazlarını dile getirdi. Dizinin dün akşam yayınlanan yeni bölümünde RTÜK bir anda yayını durdurdu.

Yayının durdurulmasının ardından kanalda İslamofobi adlı bir belgesel yayınlandı. Bu karar hem dizi ekibinin hem de seyircilerin tepkisiyle gecikmedi.

Denizatı dizisinde Seyran karakterini canlandıran Afra Saraçoğlu sosyal medyada tepki çekti.

Oyuncu, sinemascot sayfasında, “RTÜK dün akşam Kızılcık Şerbeti dizisini kaldırdı, diziyi sansürledi ve yüzlerce emekçinin emeğini çaldı. Sanatın, sanatçının ve seyircinin cezalandırılmasını kabul etmiyoruz.” ‘ yazılı yazısını yayınladı.

Dizinin senaristi Burcu Alptekin, “Kızılcık Şerbeti’nden anlıyoruz ki asıl mesele kadına şiddet değil, muhafazakar ikiyüzlülükle yüzleşmek zor. Aksi takdirde sorun şiddet olsaydı ceza kesilirdi.” Yazılı bir tweet paylaştı.

İşte o yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu