Haber

Güney Arjantin’de dev dalganın çarptığı yolcu gemisinde bir turist öldü

BUENOS Güney Arjantin yakınlarında bir Antarktika yolculuğundan dönen lüks bir yolcu gemisine çarpan büyük bir dalga nedeniyle bir turist öldü.

Arjantin basınında yer alan habere göre, Antarktika gezisinden dönen 378 yolcu ve 256 mürettebat kapasiteli Norveç bandıralı 202 metre uzunluğundaki Viking Polaris gemisini, Arjantin eyaletinin Ushuaia kenti yakınlarında dev dalga vurdu. Ülkenin güneyindeki Tierra de Fuego.

Yolcu gemisine çarpan dalga nedeniyle 62 yaşındaki kimliği belirsiz ABD’li kadın turist hayatını kaybetti, 4 kişi hafif yaralandı, gemide maddi hasar meydana geldi.

Viking şirketinden yapılan açıklamada, kazanın Salı gecesi meydana geldiği, kazanın nedenlerinin araştırıldığı ve 5-17 Aralık tarihlerinde yapılması planlanan “Antarktika Seferi” gezisinin iptal edildiği belirtildi.

Yolcu gemisinin Ushuaia kentine demirlediği ve yetkililerin turistin ölümü nedeniyle soruşturma başlattığı bildirildi.

Kazanın görgü tanıklarından Suzie Gooding, ABD’de yayın yapan WRAL-TV’ye yaptığı açıklamada, yolcu gemisinin dalga vurduktan sonra buzdağına çarptığını düşündüğünü söyledi.

Gooding, dev dalganın bir anda meydana geldiğini, bunun oldukça şaşırtıcı olduğunu ve dalga çarpmadan önce her şeyin yolunda olduğunu sözlerine ekledi.

Deniz yüzeyinde bir anda beliren ve bir anda yok olan dev dalgalar, “haydut dalgalar” olarak da biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu