Haber

Zühtü Arslan konuştu ve Mehmet Uçum’dan yanıt aldı

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Aziz Divan Salonu’nda yemin töreni düzenlendi. Törende Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan da bir konuşma yaptı.

Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararının uygulanmamasına ilişkin tartışmaların ardından ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yan yana gelen Arslan, “Anayasal ve hukuki hiçbir dayanağı ve dayanağı yok” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara görüş ve yorum farklılıkları nedeniyle uyulmadığı gerekçesiyle “Anayasa Mahkemesi’nin karar ve yorumlarını elbette beğenmeyebiliriz, katılmayabiliriz ancak bunların uygulanması anayasal zorunluluktur.” dedi.

BAŞKAN DANIŞMANININ MAHKEME BAŞKANINA CEVABI

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Zühtü Arslan’ın konuşmasına sosyal medya hesabından yanıt vererek Anayasa Mahkemesi’ne ilişkin daha önceki görüşlerini aktardı ve şu ifadeleri kullandı.

“Anayasa’nın 153. maddesi hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamamaktadır. Ayrıca “yeniden yargılama” usul kanunumuzda bağımsız bir kurum değildir. Yargılamanın yenilenmesi/geri verilmesi kararına dayanan yargılama faaliyetine yeniden yargılama denir. Yargılamanın yenilenmesi/geri verilmesine karar verme yetkisi, karar yeri mahkemesindedir. Konunun ayrıntıları ve diğer tüm yönleri ekteki yazıda yer almaktadır.”

(HABER MERKEZİ)

haber-dilovasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu